تفسیر آزمایش

راهنمای جامع تحلیل و تفسیر آزمایش خون + توضیح علامت‌ها در جواب آزمایش

راهنمای جامع تحلیل و تفسیر آزمایش خون + توضیح علامت‌ها در جواب آزمایش

آزمایش خون یکی از متداول ترین آزمایشاتی است که توسظ پزشکان تجویز می‌شود در این مقاله به بررسی کامل آزمایش خون علل تجویز این آزمایش، آماده سازی برای آزمایش خون و تفسیر کامل آزمایش خون متداول‌ترین مایعی است که جهت آزمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد. بررسی‌های خونی به منظور ارزیابی بسیاری از فرآیند‌ها و اختلالات بدن به کار می‌روند. بررسی معمول شامل اندازه‌گیری مقادیر گلبول‌های سفید و قرمز خون و نیز سنجش سطح آنزیم‌ها، چربی‌ها، فاکتور‌های انعقادی، الکترولیت ها، مواد معدنی و هورمون‌ها می‌گردد.

دلایل انجام آزمایش خون

 1. تایید تشخیص
 2. رد یک مشکل بالینی
 3. ارزیابی درمان
 4. تعیین پیش آگهی بیماری
 5. غربالگری بیماری
 6. تعیین دوز موثر دارو و جلوگیری از مسمومیت

چربی و لیپید ها در آزمایش خون

تری‌گلیسرید‌ها (Tg)، کلسترول و لیپوپروتئین‌ها (LDL,HDL,VLDL) شاخص‌های نشانگر سطح چربی خون هستند و به منظور ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های کرونری قلبی(CHD) انجام می‌شود. همچنین سنجش این پارامتر‌ها برای افراد مشکوک به اختلالات متابولیسم چربی نیز انجام می شود. از HDL به عنوان کلسترول خوب یاد می‌شود زیرا کلسترول را از بافت‌ها به کبد به‌منظور دفع حمل می‌کند و از LDL به‌عنوان کلسترول بد یاد می‌شود زیاد کلسترول را به بافت‌های محیطی می‌برد و در آنجا ذخیره می‌کند.

تفسیر آزمایش خون

آزمایش انعقاد خون

در فرآیند انعقاد خون عوامل مختلفی از جمله فاکتور های انعقادی و پلاکت ها نقش دارند. حال عوامل متعددی مثل واکنش‌های التهابی، انعقاد داخل عروقی منتشر، تروما، بارداری، بیماری‌های کبدی  و کمبود ارثی سطح این فاکتور‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند که باعث تغییر در زمان آزمون‌های مربوط به انعقاد می‌شوند. PT و PTT از آزمایش‌های روتین در زمینه ارزیابی اختلالات انعقادی بوده که به ثانیه ذکر می‌گردند. نرمال بودن زمان این تست‌ها نشان از طبیعی بودن سطح فاکتور‌های انعقادی می باشد.

آزمایش ارزیابی عملکرد عضلات اسکلتی

آنزیم‌های مختلفی در بیان آسیب و عملکرد عضلات اسکلتی نقش دارند. این آنزیم‌ها اختصاصی بافت عضله ای نمی‌باشند و در بافت‌های مختلف بدن وجود دارند از جمله‌ی این آنزیم‌ها می‌توان به CK، LDH و آلدولاز اشاره کرد. ایزوآنزیم‌های خاصی از این آنزیم‌ها برای بافت عضله‌ی اسکلتی اختصاصی می‌‌باشد. عوامل مختلفی مثل تززیق‌های داخل عضلانی، ورزش شدید، برخی دارو‌ها، تشنج، رابدومیولیز و له شدگی بافتی می‌توانند باعث بالا رفتن ایزوآنزیم نوع  CK-MMشوند.

آزمایش ارزیابی عملکرد عضله‌ی قلبی

در بیماران قلبی با شک به آسیب‌های ایسکمیک و سکته‌ی قلبی پارامتر‌هایی ارزیابی می‌شود که زمان آغاز افزایش این آنزیم‌ها و رسیدن به حداکثر مقدار خود، با یکدیگر متفاوت است. CK در عمدتا در عضله‌ی قلبی، عضله‌ی اسکلتی و مغز وجود دارد که ایزوآنزیم CK-MB اختصاصی قلب بوده و طی 3 تا 6 ساعت بعد از وقوع سکته قلبی افزایش می‌یابد. سطح CP-MB نه‌تنها برای تعیین کمی درجه سکته قلبی بلکه برای تشخیص زمان آغاز آن نیز سودمند است.

آیا می‌توان با آزمایش خون سرطان را تشخیص داد؟

آزمایش خون یکی از ابزاری‌هایی است که از آن برای کمک به تشخیص و مدیریت سرطان استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به شمارش کامل سلول‌های خونی و نشانگر‌های تومور اشاره کرد. نتایج می‌تواند اطلاعات مهمی در زمینه‌ی سلامت کلی و بیماری‌های احتمالی را نشان دهند. تست‌های خونی به تنهایی در تشخیص سرطان کافی نیستند و نیاز به سایر ابزار‌های تشخیصی از جمله نمونه برداری، CT Scan، MRI و سایر تست‌های اختصاصی دارند.

آزمایش‌های خون برای تشخیص سرطان به 4 دسته کلی تقسیم می‌شوند که شامل

 • شمارش کامل خون(CBC)
 • تومور مارکر‌ها
 • تست های پروتئین های خون
 • آزمایش سلول توموری در گردش

شمارش کامل خون در تشخیص سرطان هایی از جمله لنفوم هوجکین، لوسمی، لنفوم غیر هوجکین و ماتیپل میلوما می تواند کاریرد داشته باشد که تشخیص آن نیاز پزشکان متخصص مربوطه و تخصص لازم در این زمینه دارد.

تومور مارکر‌ها موادی هستند که توسط سلول‌های سرطانی یا سلول‌های طبیعی بدن در پاسخ به سرطان ساخته می شوند. برخی نشانگر‌های تومور نشان دهنده نوع خاصی از تومور هستند. برخی از نشانگر های تومور عبارتند از:

 • آلفافیتوپروتئین(AFP) برای سرطان کبد
 • بتا2 میکروگلوبولین(B2M) و لاکتات دهیدروژناز(LDH) برای سرطان های خون
 • کلسی تونین برای سرطان تیروئید
 • CA 125 برای سرطان تخمدان
 • CEA برای بدخیمی‌های کولورکتال، ریه، معده
آزمایش خون

اختصارات آزمایش خون

جدول زیر یک راهنمای کامل برای تحلیل برگه آزمایش خون است که به کمک آن می‌توانید به تفسیر آزمایش خون خود و تفسیر آزمایش خون کودکان بپردازید بپردازید

PAPProstatic Acid Phosphataseفسفاتاز اسیدی تام و به خصوص ایزوآنزیم PAP آ، عمدتا جهت اثبات موارد تجاوز استفاده می‌شود. قبلا این آزمایش به منظور تشخیص سرطان پروستات به کار می رفت، اما امروزه آنتی ژن اختصاصی پروستات(PSA) جایگزین آن شده است.
ACTActivated Clotting Timeآزمون ACT عمدتا برای سنجش اثر دارو های ضد انعقاد هپارینی و سایر مهارکننده‌های مستقیم ترومبین در طی آنژیوپلاستی قلب، همودیالیز و جراحی بای‌پس قلبی ریوی (CPB) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
DHEADehydroepiandrosteroneاین آزمایش برای ارزیابی سندرم مردانگی در زنان (ویریلیسم) و آمنوره استفاده می شود.
ACTHAdernocorticotropic Hormoneبررسی ACTH سرمی، آزمونی برای ارزیابی عملکرد غده هیپوفیز قدامی است که دیدگاه وسیعی در جهت تشخیص علل سندرم کوشینگ(تولید بیش از اندازه‌ی کورتیزول) یا بیماری آدیسون(کاهش تولید کورتیزول) فراهم می‌آورد.
ALTAlanine Aminotransferaseاین آزمایش برای تشخیص بیماری‌های سلول کبدی استفاده می‌شود. به‌علاوه این آزمون روشی دقیق برای پایش بهبودی یا وخامت این بیماری‌هاست. وجود ALT غیرطبیعی در مبتلایان به یرقان بیشتر به نفع آن است که کبد عامل یرقان می‌باشد و همولیز گلبول‌های قرمز(RBC) عامل یرقان نیست.
ALPAlkaline Phosphataseبرای تشخیص و پایش مبتلایان به بیماری‌های کبدی یا استخوانی استفاده می‌شود.
A1ATAlpha1-Antitrypsinالفا1-آنتی تریپسین سرم در بیمارانی که سابه خانوادگی آمفیزم دارند، اندازه‌گیری می‌شود زیرا کمبود این آنتی آنزیم اغلب علت فامیلی دارد. کمبود یا فقدان سرمی این آنزیم می‌تواند موجب آغاز آمفیزم ناتوان کننده شود. همچنین AAT یک پروتئین واکنشی فاز حاد است که در التهاب، عفونت یا بدخیمی افزایش می‌یابد؛ اما برای تعیین منشا فرآیند التهابی، اختصاصی نمی‌باشد.
AFPAlpha-Fetoproteinاین آزمایش نوعی شاخص غربالگری بوده و نشانر وجود ریسک بالای نقایص مادرزادی مثل نقایص دیواره ای بدن جنین، نقایص لوله عصبی و کروموزومی است. افزون برآن به‌عنوان یک مارکر توموری هت تشخیص سرطان نیز مورد استفاده واقع می‌شود.
ACEAngiotensin-Converting EnzymeACE به‌منظور تشخیص و پیگیری سیر بالینی سارکوئیدوز استفاده می‌شود. به‌علاوه این آزمون برای افتراق سارکوئیدوز از سایر بیماری های گرانولوماتوزی نیز به‌کار می‌رود.
ADHAntidiuretic Hormoneسطح ADH در افراد مشکوک به دیابت بی‌مزه یا سندرم SIADH اندازه‌گیری می‌شود. این آزمون اغلب در بیماران دچار پرادراری یا پرنوشی و نیز مبتلا به تغییرات قابل ملاحظه اسمولالیته خون یا ادرار یا سطح سدیم, انجام می‌شود.
AMAAntimitochondrial AntibodyآزمونAMA عمدتا جهت کمک به تشخیص سیروز صفراوری اولیه به‌کار می‌رود.
ANCAAntineutrophil Cytoplasmic Antibodyاین آزمون خونی به تشخیص گرانولوماتو وگنر (WG) کمک می‌نماید. همچنین از آن برای پیگیری سیر بیماری، پایش پاسخ به درمان و تشخیص زود هنگام عود بیماری نیز استفاده می‌شود.
ANAAntinuclear AntibodyANA برای تشخیص لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) و سایر بیماری های خودایمن استفاده می‌شود. این آنتی بادی ها عمدتا جهت غربالگری SLE به‌کار می‌رود زیرا تقریبا تمامی مبتلایان بهSLE  آنتی بادی‌های خودایمن تولید می‌نمایند.از این رو، آزمایش منفی ANA تشخیص بیماری را رد می‌کند.
APCAAnti-Parietal Cell Antibodyازمایش آنتی بادی ضد سلول جداری (APCA) برای تشخیص آنمی پرنیشیوز با علت خودایمنی، استفاده می‌شود.
ASMAAnti-Smooth muscle antibodyASMA عمدتا آزمون کمک تشخیصی برای هپاتیت مزمن فعال خودایمن(CAH) است.
ABGArterial Blood Gasesاندازه‌یری ABG اطلاعات ارزشمندی به‌منظور ارزیابی و اتخاذ تدبیر مناسب در مورد وضعیت هومئوستاز الکترولیت ها و اسید-باز متابولیک و تنفسی بیمار فراهم می‌آورد. همنین از آن برای ارزیابی کفایت اکسیژناسیون نیز استفاده می‌شود.
ASTAspartate Aminotransferaseاین آزمایش به‌منظور ارزیابی بیماران مشکوک به بیماری‌های هپاتوسلولار استفاده می‌شود.
CaCalciumآزمون کلسیم سرم با اندازه‌گیری مستقیم مقدار کل کلسیم خون، برای ارزیابی عملکرد پاراتیروئید و متابولیسم کلسیم استفاده می‌شود. سطح کلسیم سرمی برای بررسی وضع مبتلایان به نارسایی کلیوی، پیوند کلیه، هیپرپاراتیروئیدی و بدخیمی های گوناگون به‌کار می‌رود. همچنین این آزمایش به‌منظور ارزیابی سطح کلسیم طی انتقال حجم زیاد خون یا پس از آن نیز انجام می‌شود.
CEACarcinoembryonic Antigenاین شاخص توموری به‌منظور تعیین وسعت بیماری و پیش‌آگهی در مبتلایان به سرطان (به‌ویژه GI یا پستان) به‌کار می‌رود. همچنین از آن برای پایش بیماری و درمان آن نیز استفاده می‌شود.
CBCComplete blood cell countمجموعه ای از آنزیم‌هایی است که روی خون محیطی انجام می‌شود و اطلاعاتی در مورد شمارش گلبول های قرمز، هموگلوبین، هماتوکریت، شمارش گلبول های سفید و شمارش افتراقی، گسترش خونی، شمارش پلاکت و میانگین حجم پلاکتی را می‌دهد.
CRPC-Reactive Proteinپروتئین واکنشی C (CRP)، یک پروتئین فاز حاد است که برای تشخیص بیماری‌های التهابی استفاده می‌شود. همچنین برخی معتقدند که در پیش بینی وقوع حوادث کرونری نیز ارزشمند است.
CK,CPKCreatine Kinaseاین آزمایش برای تایید تشخیص آسیب عضله‌ی قلبی (انفارکتوس) استفاده می‌شود. همچنین نشان‌دهنده‌ی بیماری‌های عصبی یا عضلات اسکلتی نیز می‌باشد.
CrClCreatinine Clearanceآزمون تصفیه کراتینین برای اندازه‌گیری GFR کلیه استفاده می‌شود.
CMVCytomegalovirusاین آزمایش برای تشخیص CMV در بیماران مشکوک استفاده می‌شود.
DSTDexamethasone suppressionآزمون DS برای تشخیص افزایش فعالیت غده فوق کلیه (سندرم کوشینگ) و تعیین علت آن استفاده می‌شود.
DICDisseminated Intravascular Coagulation Screeningاین دسته از آزمایش‌ها برای شناسایی بیماران مشکوک به DIC حاد (مبتلا به علائم کوآگلوپاتی)، DIC مزمن (فرآیند میکروآمبولی مزمن) یا افراد در معرض خطر بالای DIC (مبتلایان به سپسیس یا سرطان پیشرفته) به‌کار می‌رود.
EBVEpstein-Bar Virus Titerاین آزمون به‌منظور تشخیص موارد مشکوک به عفونت EBV (منونوکلئوز عفونی) به‌کار می‌رود.
ESRErythrocyte Sedimentation RateESR آزمون غیر اختصاصی برای تشخیص بیماری‌های عفونی حاد و مزمن، التهاب(بیماری‌های کلاژن-عروقی)، نئوپلاسم پیشرفته و نکروز بافت یا انفارکتوس می باشد.
EPOErythropoietinاریتروپوئتین (EPO) به‌منظور کمک به افتراق علت کم‌خونی یا پلی‌سیتمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
FVLFactor V-Leidenاین آزمایش برای تشخیص ترومبوفیلی فاکتور V-لیدن استفاده می‌شود.
FBSFasting Blood Sugerبه مقدار گلوکز صبحگاهی بعداز 8 ساعت ناشتایی گفته می‌شود.
FSHFollicle-stimulating hormoneاین هورمون از هیپوفیز برای تحریک تخمک گذاری از تخمدان تولید می‌شود و در طول ماه تغیراتی دارد.
GGTPγ – Glutamyl Transpeptidaseاین آنزیم شاخص حساسی برای بیماری های کبدی‌صفراوی و همچنین شاخصی برای مصرف مداوم یا افراط‌آمیز الکل است.
G-6-PDGlucose-6-phophate dehydrogenaseاین آزمایش برای شناسایی کمبود G-6-PD در بیماران دچار همولیز پس از مصرف برخی دارو‌های اکسید کننده استفاده می‌شود. این آزمایش به‌ویژه در مورد مردان برخی جمعیت‌های بومی که مستعد این نقص ژنتیکی می‌باشند سودمند است.
GHBGlycosylated Hemoglobinاین آزمون به‌منظور پایش درمان دیابت به‌کار می‌رود. در این آزمایش مقدار HbA1c خون اندازه‌گیری می‌شود. این آزمون شاخص دراز‌ مدت میانین سطح گلوکز خون بیمار است.
GHGrowth Hormoneاین آزمون به‌منظور تشخیص کمبود GH در نوجوانان کوتاه قامت، تاخیر بلوغ جنسی یا سایر نقایص رشد انجام می‌شود. همچنین برای تایید تشخیص زیادی مقدار GH در بیماران ژیگانتیک یا آکرومگالی نیز به‌کار می‌رود.
HctHematocritHct اندازه‌گیری غیرمستقیم تعداد و حجم گلبول‌های قرمز است و از آن به‌عنوان شاخص سنجش سریع تعداد گلبول‌های قرمز استفاده می‌شود.
Hb, HgbHemoglobinدر این آزمون Hgb کل خون اندازه‌گیری می‌شود که شاخص سنجش سریع و غیرمستقیم تعداد گلبول‌های قرمز نیز می‌باشد.
HcyHomocysteineهموسیستئین شاخص مهمی برای پیش بینی بیماری عروق محیطی، مغزی و کرونری است. افزایش سطح هموسیستئین در ارتباط با کمبود ویتامین B12 یا فولات است، از این رو اندازه‌گیری هموسیستئین آزمون مناسبی برای تشخیص و پی‌گیری وضعیت سوء تغذیه می‌باشد.
HCSHuman Chorionic Gonadotropinاین آزمون به‌منظور تشخیص بارداری انجام می‌شود. همچنین برای پیگیری موارد بارداری‌های پرخطر نیز استفاده می‌شود. به علاوه به‌عنوان یک شاخص توموری برای سرطان‌های تولید کننده hcg نیز بکار می‌رود.
HLAHuman Lymphocyte Antigenآزمون HLA به‌منظور بررسی سازگاری نسجی جهت پیوند بافت یا عضو انجام می‌شود. این آنتی‌ژن در بیماری‌های خاصی وجود دارند، از این رو برای کمک به تشخیص این بیماری‌ها نیز استفاده می‌شوند.
HPLHuman Placental Lactogenاین آزمایش برای ارزیابی کارایی و کفایت جفت در بارداری‌های پرخطر استفاده می‌شود.
IGFInsulin – like growth factorآزمون غربالگری برای شناسایی مبتلایان به کمبود هورمون رشد (GH)، نارسایی غده هیپوفیز و آکرومگالی است. سطح آن به سطح هورمون رشد بستگی دارد.
LDHLactic DehydrogenaseLDH آنزیمی داخل سلولی است که به‌منظور کمک به تشخیص آسیب یا بیماری قلبی، کبدی، گلبول‌های قرمز (RBCs)، کلیوی، عضلات اسکلتی، مغزی و ریوی به‌کار می‌رود.
LAPLeucine Aminopeptidaseاز این آزمایش برای تشخیص اختلالات کبدی استفاده می‌‌شود و به تشخیص افتراقی بیمارانی با سطح بالای فسفاتاز قلیایی کمک می‌نماید.
LHLuteinizing Hormoneاندازه‌گیری سطح FSH , LH به تشخیص یائسگی کمک می‌کند. به علاوه مجموعا برای ارزیابی موارد مشکوک به اختلال گناد‌ها نیز به‌کار می‌روند. این آزمون برای ارزیابی نازایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
MaMagnesiumاین آزمون به‌منظور تعیین اضافه بار یا کمبود منیزیم انجام می‌شود.
MCHMean corpuscular hemoglobinاشاره به مقدار هموگلوبینی که به‌طور میانگین در هر گلبول قرمز وجو دارد.
MCHCMean corpuscular hemoglobin concentrationاین پارامتر میانگین غلظت هموگلوبین‌ها در گلبول‌های قرمز را بیان می‌کند.
MCVMean corpuscular volumeاشاره به میانگین حجم گلبول‌های قرمز دارد.
BNPNatriuretic Peptidesپپتید‌های ناتریوتیک به منظور شناسایی و سطح بندی مبتلایان به نارسایی احتقانی قلب (CHF)استفاده می‌شود.
FOBFecal Occult Bloodاین آزمون به‌منظور غربالگری سرطان کولورکتال در افراد فاقد نشانه‌ی بالینی انجام می‌پذیرد. به‌علاوه با این روش می‌توان خون پنهان بر اثر سایر علل (مانند زخم، هموروئید، دیورتیکولوز) را نیز تشخیص داد.
PTHParathyroid Hormoneاندازه‌گیری PTH به ارزیابی هیپر یا هیپوکلسمی کمک می‌نماید. این سنجش به‌طور روتین برای پایش مبتلایان به نارسایی مزمن کلیه (CRF) استفاده می‌شود.
PTTPartial Thromboplastin Timeاین آزمایش به‌منظور بررسی سیستم داخلی و مسیر مشترک تشکیل لخته و همچنین برای ارزیابی هپارین درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
P , PO2Phosphateاین آزمون به منظور بررسی اختلالات پاراتیروئید و کلسیم کمک کرده و معمولا به‌منظور اندازه‌گیری فسفات و اطمینان از سطح کافی آن در خون انجام می‌شود.
PAI-1Plasminogen activator inhibitor-1مهارکننده 1 فعال سازی پلاسمینوژن (PAI-1) عامل اصلی غیرفعال سازی سیستم فیبرینولیتیک است. سطح بالای آن در ارتباط با شماری از عوامل خطرزای پیدایش آترواسکلروز می‌باشد.
PABPrealbuminاین آزمایش وضع تغذیه ای فرد و چگونگی عملکرد کبد را نشان می‌دهد.
PAPP-APregnancy-associated plasma-Aاین آزمون بخشی از غربالگری روتین مادران به‌منظور تشخیص ناهنجاری‌های بالقوه جنین است.
PRLProlactin Levelسطح پرولاکتین برای تشخیص و پایش آدنوم هیپوفیز ترشح کننده پرولاکتین استفاده می‌شود.
PSAProstate specific Antigenاین آزمون برای غربالگری تشخیص اولیه سرطان پروستات انجام می‌شود و در صورتی که با معاینه رکتال توام گردد، قریب به 90% موارد سرطان های بالینی قابل تشخیص خواهند بود. همچنین این آزمایش برای ارزیابی بیماران پس از درمان نیز به‌کار می‌رود.
PTProthrombin Timeآزمون PT به منظور ارزیابی کارایی سیستم انعقاد خارجی و مسیر مشترک انعقاد خون انجام می‌شود.
RBCRed Blood Cellشمارش RBC ارتباط نزدیکی با مقدار هموگلوبین و هماتوکریت دارد و راه دیگری برای ارزیابی تعداد گلبول های قرمز خون محیطی است. این آزمون متناوبا برای بیمار دچار خونریزی، یا به‌عنوان بخشی از آزمایش شمارش کامل خون انجام می‌شود.
PRAPlasma Renin AssayPRA به‌منظور ارزیابی افزایش فشار خون(هیپرتانسیون) و نیز برای تشخیص افتراقی آلدوسترونیسم به‌کار می‌رود.
RFRheumatoid Factorآزمون RF برای تشخیص آرتریت روماتوئید (RA) به‌کار می‌رود.
ASOStreptococcus serologic testingاین آزمون به‌منظور تشخیص عفونت قبلی با باکتری استرپتوکوکوس گروه A انجام می‌گیرد.
TSHThyroid Stimulating Hormoneاین آزمون برای تشخیص هیپوتیروئیدی اولیه و افتراق آن از نوع هیپوتیروئیدی ثانویه (هیپوفیزی) و نوع سوم (هیپوتالاموسی) استفاده می‌شود.
TSIThyroid-stimulating Immunoglobulinاین آنتی‌بادی‌ها به‌منظور تایید تشخیص بیماری گریوز، به‌ویژه هنگامی که تشخیص دشوار گشته، استفاده می‌شوند.
TRFThyrotropin releasing hormoneاین آزمایش یه ارزیابی بیماران هیپر و هیپوتیروئیدی کمک می‌نماید و به‌ویژه برای تشخیص افتراقی هیپوتیروئیدی مفید است.
T4Thyroxineآزمون‌های تیروکسین برای بررسی عملکرد تیروئید استفاده می‌شوند. مقادیر بالاتر از حد طبیعی نشانه هیپرتیروئیدی و مقادیر کمتر از حد طبیعی در هیپوتیروئیدی مشاهده می‌گردد. T4 , TSH برای پایش درمان جایگزینی و سرکوب‌کننده تیروئید به‌کار می‌روند.
TGsTriglyceridesسنجش تری‌گلیسرید‌ها به‌منظور ارزیابی خطر ابتلا به بیماری قلبی (CHD) انجام می‌شود. این آزمون بخشی از مجموعه آزمون‌های چربی‌های خون است که شامل اندازه‌گیری لیپوپروتئین‌ها و کلسترول نیز می‌گردد.
 CTnITroponin Iاین آزمون برای بیماران مبتلا به درد قفسه به‌منظور تعیین ارتباط میان درد مزبور با ایسکمی قلبی انجام شده و شاخص اختصاصی برای آسیب عضله‌ی قلبی به‌شمار می‌رود.
BUNUrea Nitrogen, BloodBUN روش سنجش کلی و غیرمستقیم عملکرد کلیه و سرعت تصفیه گلومرولی (در صورت عملکرد طبیعی کبد) است. همچنین برای  بررسی عملکرد کبد نیز می‌باشد.
Vit B12Vitamin B12در این آزمون مقدار ویتامین B12 خون اندازه‌گیری می‌شود. این آزمایش برای تشخیص علت کم‌خونی مگالوبلاستیک و ارزیابی مبتلایان به سوء تغذیه استفاده می‌شود.
WBCWhite Blood Cellشمارش کل و شمارش افتراقی WBC بخشی از بررسی روتین کلیه آزمایشگاه‌های تشخیصی طبی می‌باشد.
AptApt testبا استفاده از این آزمون غربالگری می‌توان مشخص نمود که خون استفراغی یا خون موجود در مدفوع یا مایع آمنیوتیک یک نوزاد، خون جنینی است، یا خون بلعیده شده مادری می‌باشد.

چگونه برای آزمایش خون آماده شویم؟

طبق دستورالعمل پزشک خود باید رفتار کنید. برای آزمایش‌های خونی خاص، ممکن است لازم باشد از قبل به مدت 8 تا 12 ساعت ناشتا باشید(از خوردن یا نوشیدن هر چیزی به جز آب باید خودداری کنید). همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف برخی از دارو‌های تجویزی را نیز متوقف کنید.

اگر آزمایش شما بایستی بصورت ناشتا انجام شود، لازم است از فعالیت هایی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، جویدن آدامس و انجام ورزش‌های شدید نیز خودداری کنید؛ چرا که بر نتایج آزمایش خون تاثیر بگذارد. خواب و استراحت کافی و نوشیدن مقدار زیادی آب، مایعات زیادی در رگ‌های شما نگه می‌دارد و خون‌گیری را آسان‌تر می‌کند.

اگر نیازی به ناشتا ندارید، 1 تا 2 ساعت قبل از آزمایش صبحانه بخورید، این می‌تواند به جلوگیری از سبکی سر در طول خون‌گیری کمک کند. لباس مناسب بپوشید که در هنگام خون‌گیری دسترسی به بازو راحت‌تر باشد.

آماده شدن نتیجه آزمایش چقدر طول می‌کشد؟

نتای آزمایش خون بسته به آزمایش؛ ممکن است از چند دقیقه تا چند هفته طول بکشد. معمولا 1 تا 2 روز برای بیشتر آزمایشات کافی است. پزشک و مسئول آزمایشگاه برای راهنمایی دقیق زمان دریافت نتیجه آزمایش می‌توانند کمک کننده باشند. معمولا نتیجه آزمایش CBC و BMP طی یک روز و CMP طی 1 تا 3 روز آماده می‌شوند.

اگر آزمایش خون نشان دهنده عوامل غیرطبیعی بود چه کاری باید انجام دهیم؟

بسته به نوع آزمایش و مقدار غیر طبیعی بودن آن پارامتر ممکن است نیاز به اقداماتی نظیر آزمایشات بیشتر، شروع درمان، تغییر درمان اولیه و یا حتی عدم انجام اقدام خاص خلاصه شود. پزشک معالج درخواست کننده آزمایش، تصمیم گیری بهتری را در مورد نتیجه آزمایش خواهد داشت.

 پروتئین واکنشی C چیست؟

این تست سطح پروتئین واکنشی C را در نمونه خون شما اندازه‌گیری می‌کند. CRP پروتئینی است که کبد آنرا می‌سازد و بطور معمول سطح پایینی از این پروتئین در خون وجود دارد. آزمایش CRP ممکن است برای کمک به پیدا کردن یا نظارت بر التهاب در شرایط حاد یا مزمن از جمله عفونت‌های ناشی از باکتری‎‌ها یا ویروس‌ها، بیماری‌های التهابی روده مثل کرون و کولیت اولسراتیو، بیماری‌های خود ایمنی مثل آرتریت روماتوئید و لوپوس مورد استفاده قرار گیرد.

تفسیر رایگان آزمایش خون

آزمایش هورمون دهیدرواپی آندروسترون(DHEA) چیست؟

یک هورمون جنسی مردانه است که در مردان و زنان یافت می‌شود. DHEA نقش مهمی در ساخت هورمون جنسی مردانه تستوسترون و هورمون جنسی زنانه استروژن دارد. این هورمون در ایجاد خصوصیات جنسی مردانه در دوران بلوغ نقش دارد. عمده مقدار این هورمون در غدد آدرنال و مقدار اندکی از آن در غدد جنسی (بیضه یا تخمدان) ساخته می‌شود. این هورمون برای بررسی عملکرد غده آدرنال(فوق کلیه)، تشخیص تومور‌های آدرنال، اختلالات بیضه و تخمدان، علت بلوغ زودرس در پسران و علت رشد مو‌های زائد بدن و صورت دختران استفاده می‌شود. آمادگی خاصی برای انجام این آزمایش لازم نمی باشد.

تفسیر آزمایش بررسی عملکرد کلیه؟

کلیه‌ها در بدن وظایف مختلفی از جمله تصفیه خون از مواد زائد، تنظیم فشار خون، تولید گلبول‌های قرمز خون و ویتامین D برعهده دارند. بعضی از شرایط مثل دیابت و فشار خون بالا عملکرد کلیه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای بررسی عملکرد کلیه بیشتر 3 تست، BUN, GFR, Serum Creatinine درخواست می‌شود. ممکن است تست‌های تکمیلی دیگری از جمله میکروآلبرومینوری، آنالیز ادراری و کشت ادراری نیز درخواست گردد.

GFR (% OF KIDNEY FUNCTION)STAGE OF CHRONIC KIDNEY DISEASE
90 or higherSTAGE 1(kidney damage with normal kidney function)
89 to 60STAGE 2(kidney damage with mild loss of kidney function)
59 to 45STAGE 3a(mild to moderate loss of kidney function)
44 to 30STAGE 3b(moderate to severe loss of kidney function)
29 to 15STAGE 4(severe loss of kidney function)
Less than 15STAGE 5(kidney failure)

تفسیر آزمایش آنزیمی ارزیابی عملکرد مغز و ریه؟

ایزوآنزیم CK-BB عمدتا در مغز و ریه وجود دارد، از این رو آسیب این اعضا( مثل حوادث عروق مغزی، انفارکتوس ریوی) با افزایش سطح این ایزوآنزیم همراه می‌باشد. بیماری های موثر بر سیستم عصبی مرکزی مانند آسیب مغزی، سرطان مغز، حوادث عروق مغزی، خونریزی زیر عنکبوتیه، حمله، شوک، سندرم ری و آدنوکارسینوما پستان و ریه هم باعث افزایش این ایزوآنزیم می‌شود.

تفسیر آزمایش خون

تفسیر آزمایش CMP

مجموعه ای از آزمایش‌هایی است که فاکتور‌های مربوط به سطح متابولیسم پایه از جمله پروتئین کلی و آلبومین، تست‌های کبدی مثل AST,ALT,ALP,Bilirubin را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. یعنی یک نمایی از میزان سوء تغذیه و عملکرد کبدی صفراوی را برای ما نمایان می‌کند.

تفسیر آزمایش BMP

این آزمایش شامل ارزیابی مجموعه الکترولیت‌ها (مواد معدنی) و سایر ترکیبات خون ازجمله کلسیم، گلوکز، سدیم، پتاسیم و کراتینین می‌باشد. نتیجه‌ی این آزمایشات حدود 24 ساعت برای آماده شدن نیاز دارد.

تفسیر برگه آزمایش خون با استفاده از هوش مصنوعی

بالانس برای افزایش آگاهی شما نسبت به اطلاعات موجود در برگه های آزمایش راه اندازی شده است. در این سایت شما با واردکردن اطلاعات برگه آزمایش خود می توانید نقش هر پارامتر را بیشتر بدانید و از مواردی که ممکن است در صورت مقادیر بالا و پایین این پارامتر رخ دهد آگاهی پیدا کنید. اطلاعات موجود در بالانس از گایدلاین های معتبر پزشکی و براساس الگوریتم های هوش مصنوعی برای هر پارامتر استخراج شده است.

4 فکر در مورد “ راهنمای جامع تحلیل و تفسیر آزمایش خون + توضیح علامت‌ها در جواب آزمایش

 1. دکتر حسین خانی گفت:

  سلام.
  بسیار جامع و کاربردی و مفید بود

 2. رضا آگاه گفت:

  بسیار ممنون دکتر جان مفید بود

 3. علیرضا داداش نژاد گفت:

  از به روز ترین منابع استفاده شده بود

 4. Mb گفت:

  بسیااار عالی👌👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *